Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüz şartlarında bankalara borçlu olan ve borçlarını geri ödeme sürecinde sıkıntı çeken insanların sayısı, azımsanmayacak oranda fazladır. Bu nedenle bankalara borcunu ödemekte sıkıntı çekenler tarafından cevabı aranan soruların başında, kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? Sorusu geliyor.

Son yıllarda BDDK ve ilgili bakanlıklar tarafından bankacılık kanunu ve mevzuatta yapılan değişikliklerle birlikte, tüketicilerde kredi borcunun ödenmemesi durumunda eve haciz gelip gelmeyeceği kafa karışıklığına neden olmaya başladı. Bizde bu karışıklığı gidermek için, banka borcu ödemezse eve haciz gelir mi? Sorusunun cevabını araştırdık.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir mi?

Sorunun cevabını sizleri rahatlatmak için hemen verecek olursak, eve haciz gelmesi eskisi kadar kolay işleyen bir süreç değildir. Eve haciz gelme durumu halen mevcut olsa da, öncelikli olarak bir maaşınızın olup olmaması bu noktada belirleyici rol oynamaktadır. Şayet SGK kapsamında aldığınız bir maaş var ise, eve haciz gelmeden maaşınızın dörtte birine haciz konulması söz konusudur.

Maaşınızın bulunmaması halinde son ödeme tarihinin üzerinden uzun süre geçmişse, evinize icra memurları gelecektir. Ancak yeni düzenleme sayesinde, evinizde lüks kabul edilebilecek eşyalarla aynı eşyadan ihtiyaç fazlası bir tane daha bulunması durumunda eşyalarınızı haczedebilmektedirler. Vatandaşın lehine olan bu durum, yaklaşık 2008 yılından beri uygulamadadır. Hiçbir surette, vatandaşın evinde kullanmakta olduğu temel ihtiyaç ürünlerinin haczedilmesi mümkün değildir. Bu ürünler arasında, televizyonda bulunmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? Süreç Nasıl İşler?

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda, taksitin son ödeme tarihinden itibaren 90 günlük bir yasal süreç bulunmaktadır. Bu 90 gün içerisinde banka alacağını tahsil etmek için, kredi sahibine çeşitli uyarılar yapar. Borcun yeniden yapılandırılması da, bankanın bu süreçte sunacağı alternatif teklifler arasındadır.

90 günlük yasal sürecin dolması durumunda ise, banka alacağını tahsil etmek için yasal süreci başlatır. Yani borcunuz, avukatlık olacaktır. Avukatın tanıyacağı belirli sürede borcun hala ödenmemiş olması halinde ise, icra işlemleri başlatılmaktadır. Bu işlemlere başlamadan önce ve sonrasında, avukat borcun tahsili için tüketiciye uyarılarda bulunmakta ve aynı zamanda yine kolaylık tanımak adına farklı teklifler sunmaktadır. Maaşlı bir çalışan olmanız ve maaşınızın üzerinde o ana kadar herhangi bir haciz bulunmaması durumunda, maaşınızın 4’te 1’ine haciz konulmaktadır.

Ayrıca üzerinizdeki mal varlıklarına tedbir konulması suretiyle alacağın tahsili söz konusu olup, herhangi bir mal varlığınız yoksa bu kez icra memurları evinize gelerek haczedecek eşya olup olmadığını kontrol edecektir. İhtiyacınızdan fazla bir beyaz eşya ya da herhangi bir eşyanın bulunması durumunda, ancak bu eşyalar haczedilebilmektedir. Günümüzde bir ailenin yaşamını normal standartlarda sağlayabildiği hiçbir eşyaya, haciz konulamamaktadır.

Maaşımın Tamamına Haciz Konuldu Ne Yapmam Lazım?

Maaşınızın tamamına haciz konulması, yasal mevzuat gereği asla mümkün değildir. Ancak bazen bankaların işgüzar davranmaları veya teknik hatalar sebebiyle, karşılaşılması mümkün bir durumdur.

Daha çok icra müdürlüğünün yeni mevzuat hakkında tam bilgi sahibi olamaması nedeniyle de karşılaşacağınız durum için, bankaya ve ilgili icra dairesine dilekçe yazarak durumu iletmeniz yeterli olacaktır.

Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? Konumuz hakkında soru ve yorumlarınızı, aşağıdan bize iletebilirsiniz.

Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak dile getirebilirsiniz.

DAHA FAZLA HABER İÇİN Bireyselkredi.org

GOOGLE NEWS’DE BİZİ TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Haciz konusu en merak ettiğim konulardan birtanesiydi. Gerçekten çok aydınlatıcı bir yazı olmuş. Kafamdaki bütün soru işaretleri gitti diyebilirim. Emeğinize sağlık teşekkürler.

    Cevapla
  2. gerçektende bu konuya açıklık getiremiyordum kendimce yararlı buldum bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim çok yararlı oldu bu bilgiler benim için

    Cevapla
Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!