Hangi Tapu Çeşitleri Konut Kredisi Kullanılabilir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ev sahibi olmak isteyen çoğu kişi belirli bir teminata sahipse konut kredisi alarak nakit ihtiyacını karşılamayı hedefliyor. Konut kredisi ile gelire göre hesaplanan vade süresi sayesinde aylık ödemelerle ev sahibi olmanız mümkün. Fakat bazı vatandaşlar konut kredisinin hangi konut tipleri için alınabileceğinden habersiz olabiliyor. Yazımızda bu konuyla alakalı detayları açıklayacağız.

Tapu Tipleri Nelerdir?

Konut kredisi için başvuru yaptığınızda onaylanması için fazlaca önemli olan önemli unsurlardan bir tanesi de konut kredisinin konut tapusu ve işyeri tapusu olarak ikiye ayrıldığını bilmeniz gerekir. Öte yandan konut kredisi alınacaksa eğer kat mülkiyeti tapusunu, kat irtifakı tapusunu yada hisseli tapu çeşitlerini de bilmeniz önemlidir. Tüm bu tapu çeşitlerinin detaylarını ve konut kredisi almaya uygun düşüp düşmediğini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz;

Kat Mülkiyeti Tapusu ve Kredi Uygunluğu: Kat mülkiyeti tapusu konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar için en ideal tapu tipidir. Söz konusu tapuda konuta dair detaylı bilgi verilmektedir. Bu bilgiler arasında binanın yüz ölçümü, kişiye ait olan bağımsız bölümün numarası, kişinin kimlik detayları, bağımsız bölümün katı ve niteliği bulunmaktadır. Kat mülkiyeti tapusu iskan belgesinin alındığının kanıtı anlamına da geldiği için konut kredisi başvurusu esnasında onay almanız oldukça yüksektir.

Kat İrtifakı Tapusu ve Kredi Uygunluğu: İskan belgesi alınmamış olan konut tapularında kat irtifakı tapusu ibaresi yer almaktadır. Kat irtifakı tapusu henüz inşası başlamamış ya da inşası başlamış ve binanın bodrum katı çıkıldıktan sonra müteahhit tarafından alınmış konutlar için verilmektedir. Bu tapu türünde kişinin binadaki payı belirtilmektedir. İnşaat tamamlandıktan sonra kişi kat mülkiyeti tapusu alabilir. Diğer yandan kat irtifakı tapusu olan evler için de konut kredisi çekilmesi mümkündür. Ancak bankalar genellikle kat mülkiyeti tapusu olan konutları daha çok tercih etmektedir.

Hisseli Tapu ve Kredi Uygunluğu: Birden fazla kişinin üzerinde hakkı olduğu tapu tipi adından da anlaşılacağı üzere hisseli tapu olarak bilinmektedir. Bu durumda mülke ortak olan kişilerin isim ve sayı bilgileri tapuda belirtilse de hangi bölümün hangi kişiye ait olduğu bilinmemektedir. Konut kredisi başvurusu esnasında hisseli tapusu olan konutlar için bankalar onay vermemektedir. Çünkü konut üzerinde daha sonra anlaşmazlık olabilir ve konuyla alakalı açılan mahkemeler de çok uzun sürer.

Konut kredisi başvurusunda hangi tapu tiplerine kredi verileceğini detaylıca belirttik. Kat mülkiyeti tapusu olan evlerde konut kredisi onayı almanız çok daha kolay olmakla beraber kat irtifakı tapu çeşidi için de başvuru yapılabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!