Gayrinakdi Kredi nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi alabilmek nakit gereksiniminin karşılanması amacıyla sık sarfedilen bir teknikdir ve fazlası şahıs gayrinakdi kredisinin ne bulunduğu ile ilgili bilgi sahibi değildir. Krediler yalnızca nakit olarak verilmez ve bu da bizi gayrinakdi krediye yönlendirir. Banka kredileri temel olarak ikiye ayrılır ve bunlar; nakit ya da nakit olmayan yani gayrinakdi kredilerdir. Taşıt ya da ev satın alabilmek amacıyla bireysel müşteriler doğrulusunda sarfedilen krediler nakdi kredi olarak adlandırılır. Diğer yandan gayrinakdi krediler şirketler doğrulusunda kullanıldığından bireysel müşterilerin bu husus ile ilgili bilgi kapasitesi olmaması normaldir.

Gayrinakdi Kredi Detayları
Ticaret yapan işletmeler amacıyla mal ya da hizmet alışverişlerinin daha süratli şekilde gerçekleşmesine yardımcı olan gayrinakdi krediler, bankaların şirketler amacıyla sağladığı kolay bir hizmettir. Alacak tehlikesini ortadan kaldıran gayrinakdi krediler, peşin ödeme yapılmayan hallerde hem satıcıyı hem de alıcıyı korur. Sonuç olarak şirketler alacaklarını emniyet altına almış olur ve vadeli alışverişin de önü açılmış olur. Gayrinakdi krediler şirketlerin parasal olarak düzenleme yapmasına yardımcı olarak basitlik sağlar.

Gayrinakdi Kredi Nasıl Kullanılır?
Gayrinakdi kredi alabilmek isteyen şirketler amacıyla aniden çok alternatif mevcuttur. Geniş bir yelpazeye sahip gayrinakdi kredi çeşitleri arasından kendilerine ideal olanı basitlikla seçebilirler. Bu halde gayrinakdi kredi müracaatı amacıyla tek bir teknik yoktur. Şirketlerin karşılıklı uyuşmaları neticesinde hangi gayrinakdi kredi türü idealsa ona göre müracaat yapılması gereklidir.

Gayrinakdi Kredi Türleri
Gayrinakdi kredi çeşitleri ve detayları şu şekildedir:

Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS): Bu gayrinakdi kredi türü vatan içerisinde oluşturulan mal alışverişinde tercih edilir. Bu sistemle mal alacak şahsa banka belli bir teminat sunar ve satan şahıs de bu teminata dayanarak satışı gerçekleştirir. Sistem üstüne müşteriye oluşturulan satışa ait faturaların yüklenmesi ile birlikte banka faturanın vadesi geldiği zaman teminat verilen firmadan ödeme talep eder, firma ödemeyi yapar ve ardından banka da satıcıya fatura ödemesini gerçekleştirir.

Teminat Mektubu: Teminat mektubu fazlası sektörde sarf edilen gayrinakdi kredi çeşitlerinden biridir. Teminat mektubu belli bir metne ideal olarak yazılır ve zaten bu mektubun verildiği kurum mektupta yer alan tarih ve tutar tarafında alacaklı hususu gelir. Bir başka söyleyişle şayet müşteri ya da mektubu veren şahıs sorumluluklarını yerine getirmezse banka teminat verilen şekilde ödeme yapacaktır.

Akreditif: İthalat ve dışalım söz hususu bulunduğunda büyük bir ciddiye sahip olan akreditif gayrinakdi kredi çeşitlerinden biridir. Uluslararası ticaretin olmazsa olmazlarından olan akreditif alınan malların bedelinin ödenmesini sağlayan bankalara ait özel bir tekniktir. Bu sistemle ithalatçının ülkesinde tespit edilen banka ile dış alımcının ülkesinde tespit edilen banka arasında uyuşma yapılır ve alacaklı şirket amacıyla banka ödemeyi taahhüt eder.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!