Ev Kredisi Masrafları Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konut kredisi talebinde tespit edilen bireylerin merak ettiği sorular arasında yer alan ev kredisi masrafları nelerdir sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ev kredisi masrafları amacıyla lüzumlu başlıkları inceleyebilir, konut kredisi işlemlerinize akıllarınızdaki bütün soru işaretlerine yanıt bularak, kısa sürede başlayabilirsiniz.

Günümüzde ev almanın en basit yolu durumuna gelen konut kredisi, ödeme basitliği sunması ve kiraya göre kişide itimat teşkil etmesi nedeniyle sık sık tercih edilmektedir. Genellikle konut kredisi almaya karar veren bireylerin ilgi ettiği ilk unsur, ev kredisi masrafını en aza indirmektir. Bu nedenle ev kredisi masrafları nelerdir sorusu müşterilerin sık sık sorduğu sorulardan bir tanesidir. Genellikle ev kredisi masrafları amacıyla konut kredisi faiz oranları dikkate alınmakta. Fakat kredi faiz oranları dışında değişik masraf kalemlerin olduğunun altını çizmek gerekir.

Ev kredisi masrafları nelerdir sorusu özelinde genelde bireylerin aklına gelen ilk başlıklar, kredi peşinat oranı ve kredi faiz oranlarıdır. Fakat bu başlıkların dışında ev kredisi alabilmek isteyen müşterilerin göz önünde bulundurması gereken masraflara ilgi etmek gerekmektedir. Genellikle peşinat oranları ve kredi faiz oranları özelinde hesaba katıldığında karşınıza çıkabilecek başka masrafları eskiden bilmeniz, bütçenizi bu masraflara hazırlamanız konusu ile ilgili sizlere yardımcı olacaktır.

Ev kredisi masrafları nelerdir sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri tahsis ücretidir. Tahsis ücreti kredi tutarının binde 5’i olarak hesaplanmaktadır. Diğer bir masraf kalemi ise, taşınmaz rehin ücretidir. Taşınmaz rehin ücreti, devlet doğrulusunda belirlenmektedir. Mevcut halde 180 TL olarak belirlenmiştir.

Bir başka ev kredisi masrafı, uzman ücretidir. Ekspertiz ücreti, satın almaya karar verdiğiniz evin gerçek maliyetinin belirlenmesi amacıyla gereken bir uygulamadır. Bunun sebebi, uzman raporuna göre kredi tutarınız ve aylık taksitlerinizin netleşecek olmasıdır. Ekspertiz raporu prosedürü amacıyla bankalar, müşterilerden belirli bir miktarda tutar talep edebilmektedir.

Son olarak bahsedeceğimiz ev kredisi masrafı ise, sigortalardır. Genellikle DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası’nın yaptırılması artık nerdeyse her banka doğrulusunda mecburi tutulmaktadır. Konutunuz amacıyla tespit edilen sigortaların yapılması, evinizin emniyet altında olmasını gerçekleştiren uygulamalardır. Hayat sigortası ve ferdi kaza sigortaları her banka amacıyla mecburi değildir fakat bu sigortaların evinizin emniyetini teşkil ettiğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!