Eşin Kredi Sicili Konut Kredisi Çekmeyi Engeller Mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evli çiftler kirada yaşamak yerine her ay belirli miktarda taksit ödeyerek ev sahibi olmayı isteyebiliyorlar. Bu bağlamda, konut kredisi kullanmak isteyen çiftler, kredilerinin onaylanabilmesi için belirli kriterleri de taşımaları gerekmektedir. Birçok birey ne yazık ki eşlerinin mevcut ya da geçmiş kredi borçları yüzünden sorun yaşayabiliyor. Bu gibi durumlarda akıllara gelen soru ise, “konut kredisi çekerken eşimin kredi sicili önemli mi?” sorusu oluyor.

Kredi Çekerken Eşin Borcu Önemli mi?

Kredinin türüne göre eşin borç durumu önemlilik taşır. İhtiyaç kredisi kullanılması halinde kredi kullanacak olan eşin kredi notu ve aylık geliri yüksekse diğer eşin kredi notu veya kredi sicili değerlendirmeye alınmamaktadır. Yalnızca kredi kullanan eşin kredi onayı sınırda ise o zaman diğer eşin kredi notu ve kredi sicili değerlendirmeye alınmaktadır.

Konut veya taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı ve vadesi uzun süreli olan kredi paketlerinde evli olan çiftlerin kredi notu ve kredi sicilleri araştırılmaktadır. Yani konut kredilerinde eşin durumu dahil olabilmektedir.

Eşlerden birisi konut kredisi kullanırken bankalar eşin yazılı ve imzalı olarak rıza beyanını istemektedir. Bunun başlıca nedeni kredinin ödenmemesi durumunda eşin maaşına ve üzerine olan mallarına haciz işlemi uygulayabilmektir.

Eşin Kredi Notu Kredi Kullanımını Etkiler mi?

Evli olan kişilerin kredi notları, kredi talebinde bulunacak olan eşin kredi başvurusunu direkt olarak etkilememektedir. Kullanılmak istenen kredi tutarı düşük ise, eş durumuna bakmayan bankalardan kredi kullanılabilir. Bu gibi durumlarda bankalar, bankanın gelirinin arttırılması, müşteri ile olan ilişkinin devamlılığı ya da yeni müşteri kazanmak amacıyla düşük tutarlı kredileri onaylayabilmektedir.

Ancak çiftlerin her ikisinin de kredi notu düşükse bu gibi olaylarda kredi banka tarafından onay alamayabilir. Çiftlerden birinin kredi notunun yüksek olması durumunda banka kredi başvurusunu onaylayabilir.

Eşlerden Biri Yasal Takipte İse Kredi Çekilebilir mi?

Konut kredisi paketlerinde her ne kadar eşlerin kredi notu ortalamaları önem arz etse de tek başına yeterli olmamaktadır. Önemli olan nokta ise kredi başvurusunda bulunan eşin kredi sicili geçmişinin temiz olmasıdır. Eşiniz eğer yasal takipte ise bu kredi çekmenizi zorlaştıran bir durumdur.

Krediye başvuran kişinin ve eşinin aylık gelirleri ortak gelir olarak kabul edilerek birlikte değerlendirilir. Kredi talebinde bulunan kişinin eşi, yasal takip yaşıyorsa ya da geçmişte yakın bir zamanda yaşadıysa, konut kredisi kullanabilme ihtimali oldukça düşüktür. Bu nedenle eşin de kredi notu ve kredi sicili oldukça önemlidir. Bu gibi durumlarda yalnızca düşük tutarlı ihtiyaç kredisi çekilmesi mümkün olabilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

İhtiyaç Kredisi, Taşıt Kredisi, Konut Kredisi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!